Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Apel 112
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Apel 112

Bună ziua,

Ieri am avut parte de o întâmplare mai puțin plăcut și as dori sa știu dacă se poate face ceva în aceasta privința. Eram în fata castelului Cantacuzino iar pe un sens de mers erau parcate mașinile celor ce vizitau castelul, astfel s-a creat un blocaj. După vreo 10 minute în care am stat pe loc am decis sa sunam la 112 pentru a ne face legătura cu politia din Bușteni. Am explicat situația operatorului și acesta mi-a spus ca îmi va face legătura cu politia din Bușteni. După vreo alte câteva minute în care am așteptat, cei din sens opus au dat cu spatele și câteva masini(inclusiv a noastră) a reușit sa treacă. La ieșirea din Bușteni primesc un apel de la un polițist care ma întreabă unde sunt și ca trebuie sa rămân acolo pentru a ma legitima. Am așteaptat aproximativ 30 minute pana a ajuns aceata(un băiat de vreo 23-25 ani, fără alt coleg). În timp ce am așteptat mașina de politie noi am ieșit afara din mașină iar acesta imediat ce a ajuns foarte agresiv ne-a spus ca trebuia sa așteptăm în masina. Am întrat în masina, ne-a cerut tuturor actele de identitate inclusiv pe cele ale soferului și ale masinii. După ce ne-a luat datele a înmânat actele tuturor mai puțin pe ale mele. Când am întrebat de actul meu mi-a spus ca voi fi sancționat contravențional pentru apel fals la 112 cu 2000 de lei.
Întrebarea mea este următoarea : nu este un pic cam ridicola situația? Adică la cine trebuia sa sun? De unde sa iau numărul de telefon de la politia din Bușteni? Sau operatorul nu trebuia sa menționeze ca nu este o urgenta și trebuie sunat la politia locala? Dacă as contesta în instanță amenda as avea șanse de câștig?

Multumesc!
Ati avea, daca puteti dovedi ca a fost o urgenta: poze cu acele masini care blocau traficul, martori (care sa nu va fie rude).
Nu am fost intr-o astfel de situatie, insa daca as fi fost cred ca m-as fi gandit sa caut pe internet un numar de telefon de la politia rutiera. Cred ca la 112 se suna pe situatii strict de urgenta, iar situatia dvs. nu se incadra ... (E doar o parere personala.) Desigur, si cei de la 112 ar fi putut sa va spuna acest lucru, si nu sa va faca legatura .... Nu stiu ce sanse aveti sa castigati, dar cred ca mici.
andravenache, utilizator
Am cei 3 martori din mașină, nu sunt ruda cu niciunul dintre ei.

latka a scris:

Ati avea, daca puteti dovedi ca a fost o urgenta: poze cu acele masini care blocau traficul, martori (care sa nu va fie rude).

Da, acum la rece intr-adevar m-am gândit ca as fi putut suna la 112 dar atunci cu toți nervii întinși la maxim nu mai gândeai "lucid". Intr-adevăr nu pot spune ca era o situație de viata și de moarte dar nici un apel fals nu consider ca a fost, eu tot consider ca cei de la 112 nu ar fi trebuit sa îmi faca legătură dacă nu o considerau o urgență. Cei de acolo nu trebuie sa aibă capacitatea de a prioritiza aceste apeluri în funcție de gravitatea lor? Au și alocat o mașină de politie care a pierdut o ora și jumătate pentru aceasta situație când in oraș era nevoie de echipaje pentru a dirija traficul.

andravenache a scris:

Nu am fost intr-o astfel de situatie, insa daca as fi fost cred ca m-as fi gandit sa caut pe internet un numar de telefon de la politia rutiera. Cred ca la 112 se suna pe situatii strict de urgenta, iar situatia dvs. nu se incadra ... (E doar o parere personala.) Desigur, si cei de la 112 ar fi putut sa va spuna acest lucru, si nu sa va faca legatura .... Nu stiu ce sanse aveti sa castigati, dar cred ca mici.

Nu va mai faceti griji, nu sunteti obligat sa stiti ce e aia o urgenta, operatorul de la 112 trebuie sa faca asa ceva. Cititi sectiunea de intrebari si raspunsuri de la serviciul 112 :
"Dacă nu sunteți sigur/ă că aveți o urgență, sunați la 112. Operatorul va evalua situația și vă va spune dacă cele relatate sunt de competența Serviciului 112."
[ link extern ]
Din moment ce v-a facut legatura la politie, inseamna ca era o urgenta.
Daca politistul nu considera ca e o urgenta, e treaba lui.
Sustineti in plingerea contraventionala impotriva PV de contraventie ca ati respectat exact ce scrie la acea sectiune a serviciului 112 si operatorul nu v-a respins.
Anexati declaratiile martorilor care au fost cu dvs.