Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal - varianta 6.0.7 Buna ziua, In ce conditii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal - varianta 6.0.7 Buna ziua, In ce conditii este obligatoriu ...

Revisal - varianta 6.0.7
Buna ziua,
In ce conditii este obligatoriu ca angajatorul sa aiba instalata ultima versiune a Revisalului? M-ar ajuta daca ati face referire la legea/actul ce reglementeaza acest lucru. Multumesc anticipat.
HG 905/2017
art.10 Sistemul informatic care face obiectul solutiei tehnice pentru transmiterea datelor in registru de catre angajatori, astfel cum este reglementat de prezenta hotarare, se achizitioneaza de catre Inspectia Muncii, in conditiile legii, cu aprobarea ordonatorului principal de credite.

Ordin nr.1918/2011
13. Completarea registrului general de evidență a salariaților prin utilizarea aplicației puse la dispoziție de Inspecția Muncii se face în conformitate cu instrucțiunile de utilizare obținute de pe pagina de internet a Inspecției Muncii www.inspecțiamuncii.ro sau de la sediul inspectoratelor teritoriale de muncă.

14. În cazul în care, pentru înființarea și completarea registrului general de evidență a salariaților, angajatorii folosesc aplicații informatice proprii de gestiune a salariaților, aceste aplicații trebuie să cuprindă și să furnizeze elemente obligatorii, similar aplicației informatice puse la dispoziție de Inspecția Muncii.

Începând cu data de 01 iunie 2019, transmiterea registrului poate fi efectuată numai pentru fișiere de tip .rvs generate sau validate din versiunile 6.0.5/6.0.6/6.0.7 ale aplicației Revisal.
[ link extern ]
Multumesc. Conform celor de mai sus ar reiesi ca angajatorul nu are o obligatie expresa sa instaleze ultima versiune, ci poate sa utilizeze oricare din cele 3 variante (6.0.5/6.0.6/6.0.7). Este corect?
Potrivit postarii de la Inspectia Muncii , asa reiese.