Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Se introduce în decembrie 2019, o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Se introduce în decembrie 2019, o acțiune în instanță ...

Bună ziua,

Se introduce în decembrie 2019, o acțiune în instanță ptr recuperare debite, 2016 - 2019, 4200 lei. Se judeca, în camera consiliu, Se primește motivare hotărâre ÎN TEMEIUL LEGII 230/2007. Este posibil asa ceva având în vedere ca legea 230 era abrogata la momentul introducerii cererii? Se poate considera autoritate de lucru judecat?
Mulțumesc
Care a fost temeiul legal sustinut in actiune de catre reclamanta asociatie de proprietari?
Autoritatea de lucru judecat privește dispozitivul, precum și considerentele pe care acesta se sprijină, inclusiv cele prin care s-a rezolvat o chestiune litigioasă.
Trebuie atent verificat motivul pentru care instanta de judecata,in 2019 judeca speta in conformitate cu dispozitiile unei legi abrogate
Instanta de judecata in motivarea hotararii nu precizeaza calea de atac?
Daca este judecata de fond,partile interesate au dreptul legal,cu respectarea termenului sa conteste hotararea primara
Acțiune pretenții, cerere de valoare redusa, perioada 2016-2019...
Exista cale de atac, apelul, la 30 zile de la comunicare..

Putem crede ca e vorba de o greșeală? Nu știm cum sa ne poziționam în apel,