Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună dimineața! De ce nu-i da primăria soțului meu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună dimineața! De ce nu-i da primăria soțului meu certificatul ...

Bună dimineața! De ce nu-i da primăria soțului meu certificatul de naștere nou pentru a putea pleca la lucru in străinătate cu contract de muncă ,cererea a depus- o de o lună de zile iar când s-au dus la primărie îi tot spune că nu este venit de la județ?
Sotul are nevoie neapărat de el.
Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturile pe care le dați!
Dacă cererea a fost depusa la primăria de la locul de domiciliu, aceasta va face corespondență cu primăria de la locul înregistrării nașterii, solicitând trimiterea prin poștă a noului certificat. De obicei, durează, depinde de cât de operative sunt instituțiile implicate. Din practica, un telefon la starea civila de la locul nașterii grăbește procedurile...