Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am fost avansata in functie la locul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am fost avansata in functie la locul de munca. La ...

Buna ziua,

Am fost avansata in functie la locul de munca. La 2 saptamani dupa avansare, am primit o notificare prin care am fost instiintata ca noul post a fost desfiintat si s-a luat decizia de incetare a contractului de munca.
Actul aditional prin care se face schimbarea functiei nu a fost semnat de catre mine, insa contabilul afirma ca modificarea a fost deja trecuta in Revisal. Documentele de desfacere a contractului de munca sunt trecute pe noul post. Este posibil ca altcineva sa fi preluat postul pe care eu il ocupam initial?As putea beneficia de somaj avand in vedere schimbarea functiei? Nu am primit niciun beneficiu din partea angajatorului la incetarea contractului de munca. As putea beneficia de somaj avand in vedere schimbarea functiei? Pot refuza semnarea Actului aditional? Ce drepturi imi revin si ce acte ar trebui sa imi ofere angajatorul la incetarea contractului de munca? Multumesc frumos!
Daca nu ati semnat actul aditional, cum s-a operat modificarea in REVISAL?

Puteti refuza semnarea actului .... Procedura - modul , cand etc. - de acordarea a salariilor compensatoirii ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.

La incetarea c.i.m., solicitati in scris angajatorului :
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime
- adeverinta pentru somaj