Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizație de șomaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizație de șomaj

Bună ziua!
Am și eu o nelămurire, mă puteți ajuta?
În perioada 14 august 2019 - 09 octombrie 2019 am lucrat la Provident cu 4 ore pe zi. Din data de 18 septembrie m-am angajat cu norma intreaga la o alta firmă. Acum firma se desființează șii urmează să mi se desfacă contractul de muncă pe 31 august.
După calculele mele până pe 17 august 2019 am 35 de zile lucrate cu 4 ore, care împărțit cu 2 dă 17,5 zile cu 8 ore. ( nu am luat în calcul perioada ce se suprapune, deci din 18 septembrie până în 9 octombrie).
Ca să am 1 an întreg la locul de muncă actual îmi mai trebuie 18 zile ( 31 august-17 septembrie).
De fapt îmi lipsesc 4 ore să am anul întreg.
În această situație am dreptul să iau indemnizație de șomaj?
Sau se ia perioadă de contribuție 14 august 2019-09 octombrie 2019 cu 4 ore, cea ce înseamnă 57 de zile împărțit la 2, egal cu 28,5 zile cu 8 ore și atunci sigur am anul de contribuție?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
vmarta, utilizator
Care este data incetarii c.i.m. ?

Cornel Vasile a scris:

Care este data incetarii c.i.m. ?

31 august
In perioada 31.08.2018 -31.08.2020, trebuie sa aveti minim 12 luni de stagiu ... aveti?