avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizație de șomaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizație de șomaj

Bună ziua!
Am și eu o nelămurire, mă puteți ajuta?
În perioada 14 august 2019 - 09 octombrie 2019 am lucrat la Provident cu 4 ore pe zi. Din data de 18 septembrie m-am angajat cu norma intreaga la o alta firmă. Acum firma se desființează șii urmează să mi se desfacă contractul de muncă pe 31 august.
După calculele mele până pe 17 august 2019 am 35 de zile lucrate cu 4 ore, care împărțit cu 2 dă 17,5 zile cu 8 ore. ( nu am luat în calcul perioada ce se suprapune, deci din 18 septembrie până în 9 octombrie).
Ca să am 1 an întreg la locul de muncă actual îmi mai trebuie 18 zile ( 31 august-17 septembrie).
De fapt îmi lipsesc 4 ore să am anul întreg.
În această situație am dreptul să iau indemnizație de șomaj?
Sau se ia perioadă de contribuție 14 august 2019-09 octombrie 2019 cu 4 ore, cea ce înseamnă 57 de zile împărțit la 2, egal cu 28,5 zile cu 8 ore și atunci sigur am anul de contribuție?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Ultima modificare: Joi, 20 August 2020
vmarta, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:19, 21 August 2020
Care este data incetarii c.i.m. ?


Cornel Vasile a scris:

Care este data incetarii c.i.m. ?

31 august
In perioada 31.08.2018 -31.08.2020, trebuie sa aveti minim 12 luni de stagiu ... aveti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna Samy37 Samy37 Buna ziua , sunt însărcinată in 6 luni și vreau sa mi iau concediu de odihna pe anul asta , câte zile de concediu beneficiez ? Am dreptul la tot concediu ... (vezi toată discuția)
Contract de munca cu timp inegal Daliborka Daliborka Buna ziua, in cazul in care o persoana este angajata pe perioada determinata 23.07.18-31.10.18 are norma de lucru astfel: in luna iulie are de venit 7zile , ... (vezi toată discuția)
Calcul co - disponibilizare 21august 21august Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie. Pe data de 10 septembrie am luat la cunostinta ca mi se desfiinteaza postul si ca ... (vezi toată discuția)