Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dispensa 8h adica o zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dispensa 8h adica o zi

Buna ziua,
conform OUG 96/2003 o salariata gravida poate beneficia de dispensa de maxim 16h/luna.
Intrebare: salariata poate sa isi ia dispensa de 8h adica o zi?
Multumesc!
hr saguarotech, utilizator
Da, poate face cerere pentru asa ceva.
Multumesc.
Inca o intrebare: pe dovada de la medic, adeverinta, trebuie notat intervalul orar in care a fost la consultatii/ analize?
Angajatorii au obligația de a acorda salariatelor gravide dispensă pentru consultații prenatale în limita a maximum 16 ore pe lună, în condițiile prevăzute la art. 2 lit. f) din OUG 96/2003 , în cazul în care investigațiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fără diminuarea drepturilor salariale.

Se poate mentiona asa ceva pe adeverinta respectiva.