avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dispensa 8h adica o zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dispensa 8h adica o zi

Buna ziua,
conform OUG 96/2003 o salariata gravida poate beneficia de dispensa de maxim 16h/luna.
Intrebare: salariata poate sa isi ia dispensa de 8h adica o zi?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2020
hr saguarotech, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:46, 21 August 2020
Da, poate face cerere pentru asa ceva.
Multumesc.
Inca o intrebare: pe dovada de la medic, adeverinta, trebuie notat intervalul orar in care a fost la consultatii/ analize?
Angajatorii au obligația de a acorda salariatelor gravide dispensă pentru consultații prenatale în limita a maximum 16 ore pe lună, în condițiile prevăzute la art. 2 lit. f) din OUG 96/2003 , în cazul în care investigațiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fără diminuarea drepturilor salariale.

Se poate mentiona asa ceva pe adeverinta respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariata gravida zi libera lungeanuadina lungeanuadina Buna ziua! Salariatele gravide au dreptul la o zi libera platita pe luna pentru analize medicale? (vezi toată discuția)
Cerere de dispensa celina2000 celina2000 Buna ziua! In urma unei cereri de dispensa de 6 ore din cele 16 ore lunare acordate pentru consultații prenatale, conducerea locului meu de munca mi-a zis ... (vezi toată discuția)
16 ore plătite pentru controale medicale Achim Ioana Achim Ioana Din cele 16 ore plătite pentru controale medicale la femeile însărcinate, câte ore îți poți lua într-o zi? De exemplu eu mi-am luat 6 într-o zi pentru ... (vezi toată discuția)