Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariata gravida zi libera
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariata gravida zi libera

Buna ziua!

Salariatele gravide au dreptul la o zi libera platita pe luna pentru analize medicale?
OUG 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă :
Art. 15
Angajatorii au obligaţia de a acorda salariatelor gravide dispensă pentru consultaţii prenatale în limita a maximum 16 ore pe lună,
în condiţiile prevăzute la art. 2 lit. f), în cazul în care investigaţiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fără diminuarea drepturilor salariale.