Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de dispensa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de dispensa

Buna ziua!
In urma unei cereri de dispensa de 6 ore din cele 16 ore lunare acordate pentru consultații prenatale, conducerea locului meu de munca mi-a zis ca trebuie atasata dovada ca doctorul doar in intervalul respectiv are program si ca nu se poate face in-afara programului de lucru si ca doar la el se poate face acest control si nu in Iasi, avand in vedere numarul de ore. Eu locuiesc in Iași dar am medicul ginecolog in Bacău. Medicul este o alegere personala deoarece am decis sa nasc la clinica particulara la care dansul activează, tot in Bacău și este un medic foarte bun. Este normal sa mi se ofere dispensa doar dacă alt medic din Iași n-ar fi putut sa îmi facă același control?
Legea mentioneaza : În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

Prin urmare, consider ca recomandarea acelui medic ales de dvs, ar trebui vizata si de catre medicul dvs de familie ...
Cornel Vasile, Consilier juridic

Nu vorbesc de reducerea programului de munca. Eu lucrez in continuare 8h/zi. Vorbesc de cele 16 ore ce se oferă lunar salariatei gravide pentru a merge la consultațiile prenatale. (16 ore de dispensa)

Cornel Vasile a scris:

Legea mentioneaza : În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

Prin urmare, consider ca recomandarea acelui medic ales de dvs, ar trebui vizata si de catre medicul dvs de familie ...

Sorry ... Angajatorii au obligația de a acorda salariatelor gravide dispensă pentru consultații prenatale în limita a maximum 16 ore pe lună, în condițiile prevăzute la art. 2 lit. f) din OUG 96/2003 , în cazul în care investigațiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fără diminuarea drepturilor salariale.

dispensă pentru consultații prenatale reprezintă un număr de ore libere plătite salariatei de către angajator, pe durata programului normal de lucru, pentru efectuarea consultațiilor și examenelor prenatale pe baza recomandării medicului de familie sau a medicului specialist .... in speta , trebuie sa va ia in considerarea recomandarea medicului specialist .