avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Drum spre munca, am un coleg care in drum spre munca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Drum spre munca, am un coleg care in drum spre munca cu masina ...

Drum spre munca,
am un coleg care in drum spre munca cu masina lui personala a facut o depasire ilegala dar fara a produce un accident, numa ca la munca sa trazit ca i au facut ceva colegi reclamatie la HR ca era sa loveasca pe ei, a fost chemat de HR ca sa povesteasca situatia, vrea sa stie daca are dece sa fie teama, avand in vedere ca totul sa intamplat pe un drum public si nu a fost provocat niciun accident, doar ca unu dintre colegi care a reclamat pe el zice ca era sa loveasca pe el cu masina , iar cel care a facut reclamatia a avut si alti colegi in masina care sustine ca sunt martorii lui. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Pavel.Bogdan , utilizator 18:16, 23 August 2020
HR-ul nu poate amenda o contraventie produsa de sofer, mai ales daca postul in cadrul firmei nu este de sofer.
Si ce sa cerceteze, ce abatere disciplinara a facut colegul dvs.?
Se poate alege, daca colegii depun plangere la politie, cu o amenda pentru fapta lui ( poate si o suspendare de permis-ca nu cunosc legislatia rutiera si unde se poate incadra...)
Multumesc frumos de raspuns, da, asta era grija lui, ca acei colegi au facut sesizare la HR ca ca ia pus viata lor in pericol cu o manevra care nici nu le a atins pe ei cu masina, si colegul a fost chemat la Hr ca sa povesteasca ca idee ce sa intamplat, si isi facea griji. Va multumesc pentru raspuns

Ionut.ion a scris:

HR-ul nu poate amenda o contraventie produsa de sofer, mai ales daca postul in cadrul firmei nu este de sofer.
Si ce sa cerceteze, ce abatere disciplinara a facut colegul dvs.?
Se poate alege, daca colegii depun plangere la politie, cu o amenda pentru fapta lui ( poate si o suspendare de permis-ca nu cunosc legislatia rutiera si unde se poate incadra...)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara În urma cu 3 săptămâni am avut un accident. eu ... kennya kennya Bună seara În urma cu 3 săptămâni am avut un accident. Eu venind de pe un drum fără prioritate ,am așteptat sa treacă prima masina care făcea la ... (vezi toată discuția)
Ce șanse am să câștig un proces cu cel care mi-a lovit mașina? Alexandruic Alexandruic Buna ziua, pe data de 13.11.2017 in timp ce efectuasem manevra de intoarcere pe un DN, ajungand deja pe sensul opus de mers deja cu masina am fost lovit in ... (vezi toată discuția)
Contestație proces verbal cico2cico cico2cico avocatnet.ro EXPLICĂM LEGISLAȚIA PUNE GRATUIT O ÎNTREBARE în comunitatea avocatnet.ro 228 AZI Curs de o zi pentru aplicarea GDPR: Cum să începi ... (vezi toată discuția)