Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna seara, Banca poate fi trasa la raspundere pentru ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna seara, Banca poate fi trasa la raspundere pentru ca a dat ...

Buna seara,

Banca poate fi trasa la raspundere pentru ca a dat curs unei solicitari fraudulente de chargeback (SEPA recall) fara sa se asigure si fara sa isi anunte clientul?

Context: in urma unei tranzactii online, platitorul a primit bunul si la scurt timp acesta a solicitat bancii sale returnarea sumei platite. Astfel, banca platitorului a contactat banca beneficiarului, iar aceasta din urma a dat curs solicitarii de returnare fara sa verifice sau sa anunte clientul. Paguba: 10K Eur.
Eu cred că se poate acționa, deoarece banca este în culpă dacă nu a respectat prevederile convenției bancare încheiată între bancă și client.
În primul pas, mergeti pe mana ANPCului, investigheaza si solutioneaza mai rapid cazurile decat tribunalul.
Daca nu primiti raspuns favorabil(banii inapoi) actionati banca la instanta.

gi-jane2, moderator