avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoatere masina de la impozit - Buna ziua, Am si eu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoatere masina de la impozit - Buna ziua, Am si eu o problema cu o masina achizitionata acum ...

Buna ziua,

Am si eu o problema cu o masina achizitionata acum cativa ani.

Masina era inmatriculata pe judetul Mures. (proprietarul A)

A fost cumparata de o alta persoana din jud Valcea, prin contract de vanzare cumpare - dat fiind faptul ca pe acea vreme exista o taxa de mediu care depasea valoarea masinii - aceasta persoana din Valcea a decis sa nu o inmatriculeze (masina este si in prezent doar la impozit trecuta in jud VL) - o sa ii spunem persoana B

Mentionez ca pe certificat este scris si semnat "Instrainat catre persoana B"


La randul meu, am luat aceasta masina (mare greseala) neputand sa o inmatriculez din motivele mentionate mai sus (Persoana C sunt eu)

Ulterior, pentru ca masina prezenta diverse probleme, mi s-a oferit o suma de bani pentru ea, sub pretextul ca masina va fi luata pentru piese (persoana D), urmand ca apoi sa se faca "Actele" intre acest individ (care ar lua-o pentru piese, D) si persoana B (proprietar la Fisc)

Pentru ca suntem in Romania si cuvantul nu reprezinta nimic, acest individ D a dat masina mai departe catre o alta persoana din jud Sibiu - Persoana E

In prezent, persoana pe care am denumit-o ca si B doreste sa o scoata de la impozit, iar de aici incep nedumeririle.
Acest individ B doreste sa-imi vanda intr-un final acest autovehicul (fictiv) care Dzeu stie pe unde mai e, ca eu apoi sa "imi rezolv" problema.

Care ar fi pasii de urmat pentru a transcrie masina pe numele noului proprietar E si pentru a o scoate de la impozit de la persoana B?

LE: Cartea vechiculului si certificatul de inmatriculare nu se mai afla in posesia mea.

Multumesc anticipat,
Bogdan

Ultima modificare: Duminică, 23 August 2020
Bogdan_Toader, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bogdan_Toader , utilizator 20:20, 25 August 2020
Ati afirmat ca
aceasta persoana din Valcea a decis sa nu o inmatriculeze (masina este si in prezent doar la impozit trecuta in jud VL)

La randul meu, am luat aceasta masina

Cum "ati ;uat respectiva masina?
Ati incheiat contract de vanzare cumparare?
Pentru simplificare procedura legal,proprietarul din documentele masinii trebuie sa solicite la SPR evidenta auto,statutul vehiculului,sa incheie cu acesta documentele legale de instrainare bun mobil
Restul detinatorilor succesivi care au preluat auto fara parcurgere procedura legala de achizitie bun mobil,nu se justifica sa mai fie introdusi in ecuatie
Formalitatile ttrebuiesc incheiate strict intre proprietarul din acte si actualul detinator al masinii
Chiar daca masina nu mai exista faptic,proprietarul are variante legale de radiat auto de pe rolul sau fiscal fara sa mai incheie documente cu dv
Buna seara,

Multumesc frumos pentru raspuns.

Bogdan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina instrainata prin contract de comodat testu testu Buna seara, Am \\"vandut\\" masina unei persoane prin contract de comodat pe 10 ani facut la un birou de notariat. Azi am observat ca tipul caruia i-am ... (vezi toată discuția)
Problema acte auto Scofield Scofield Salut, intentionez sa cumpar o masina inmatriculata pe CJ, proprietarul e din acelas judet cu mine, ideea este ca el nu e instrainat in certificatul masinii si ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto darcris900401 darcris900401 Buna ziua am si eu o problema . Acuma un an jumate am cumparat o masina si dupa 3 saptamani am vanduto fara contract,daram un martor care o fost cu mine cand ... (vezi toată discuția)