Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dispozitie testamentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dispozitie testamentara

Buna ziua. O prietena a mamei mele a incheiat un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere cu o persoana. Prietena mamei detine si o suma de bani la banca, suma pe care ar vrea sa o lase dupa moartea sa, mamei mele. In acest sens este suficienta dispozitia testamentara incheiata cu banca? Aceasta dispozitie testamentara poate fi atacata in justitie? Este necesar sa existe si un testamant care sa confirme acea dispozitie?
La ce dispozitie testamentară încheiată cu banca, va referiți ?
Testamentele se încheie la notar, de obicei.
In ordinul nr. 1903/2011 emis de Ministerul Justitiei la art.1 este inclusa o prevedere conform careia, cei care depun bani sau alte titluri de valoare in banci vor putea insera in contract si o dispoziție testamentara prin care sunt desemnati beneficiarii respectivelor bunuri.