avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Avem.la subsol o țeavă de apă rece care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Avem.la subsol o țeavă de apă rece care e pe cale ...

Buna seara,
Avem la subsol o țeavă de apă rece care e pe cale să se spargă, s -a afisat un anunt ca fiecare ap sa plateasca sumă de 240 lei,ca un vecin va repara acea teava. Este legal? Legal, stiu ca se ia oferta de la 2-3 firme autorizate .
Ce garantie am ca vecinul nu face precum Dorel si la anul .sau peste câteva luni acea teava nu se va deteriora?
Am sesizat către departamentul primăriei ce se ocupa cu Asociațiile astept si de acolo un raspuns.Cine este autorizat sa execute lucrarea?
Ultima modificare: Luni, 24 August 2020
f1i2, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mircea SCALAT , Contabil 09:54, 28 August 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti niciodata vreo garantie ca teava nu se va deteriora, indiferent de cine e executata. Dorel poate lucra si la firme "autorizate". Problema e cam asa:
Articolul 67
(1)Pentru realizarea lucrarilor de intretinere, reparatii sau investitii privind proprietatea comuna, administratorul, tinand seama de pret, durata de executie si calitate, supune spre analiza si aprobare comitetului executiv oferte ale operatorilor economici care satisfac cerintele asociatiei de proprietari, conform legislatiei in vigoare.

Deci vor purta raspunderea cea mai mare cei din comitetul executiv.

Nu am de unde sa stiu care e criteriul principal care a fost luat in seama, cind a fost conceput acel anunt. Daca urgenta este principalul criteriu si al doilea pretul cel mai mic, e plauzibila alegerea facuta. E foarte posibil ca vecinul sa nu fie un ageamiu, iar costul cel mai mare sa-l reprezinte materialele, pentru care se poate lua certificat de garantie. Parerea mea e ca lucrarea nu va fi neaparat de reparatie, ci de inlocuire teava pe o anumita portiune. Asta dupa costurile afisate.

Daca doriti ca principalul criteriu sa fie acea garantie de executie (atentie, nu va garanteaza ca teava nu va plesni, ci ca reparatia ulterioara e pe banii firmei), convingeti-va vecinii ca e mai bine sa fie, eventual, mai scump. Si implicit impuneti-va vointa colectiva in fata comitetului executiv.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reparația este indicat sa o realizeze o firma specializata care oferă garanție pentru lucrarea realizata.
Dar o poate realiza si acel vecin dacă este autorizat și oferă o garanție pentru lucrarea ce o realizează. Ar trebui sa aibă II sau PFA pt a emite documente.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt raspuns, eu am cerut factura,garantie, nu sunt de rea credinta, am explicat motivul da, au încercat să imi arunce răspunderea, în caz că se sparge, de asta am si sesizat la Primărie.. Vecinul nu are firma, au zis ca se vor da banii inapoi,solutia perfecta:))

latka a scris:

Nu aveti niciodata vreo garantie ca teava nu se va deteriora, indiferent de cine e executata. Dorel poate lucra si la firme "autorizate". Problema e cam asa:
Articolul 67
(1)Pentru realizarea lucrarilor de intretinere, reparatii sau investitii privind proprietatea comuna, administratorul, tinand seama de pret, durata de executie si calitate, supune spre analiza si aprobare comitetului executiv oferte ale operatorilor economici care satisfac cerintele asociatiei de proprietari, conform legislatiei in vigoare.

Deci vor purta raspunderea cea mai mare cei din comitetul executiv.

Nu am de unde sa stiu care e criteriul principal care a fost luat in seama, cind a fost conceput acel anunt. Daca urgenta este principalul criteriu si al doilea pretul cel mai mic, e plauzibila alegerea facuta. E foarte posibil ca vecinul sa nu fie un ageamiu, iar costul cel mai mare sa-l reprezinte materialele, pentru care se poate lua certificat de garantie. Parerea mea e ca lucrarea nu va fi neaparat de reparatie, ci de inlocuire teava pe o anumita portiune. Asta dupa costurile afisate.

Daca doriti ca principalul criteriu sa fie acea garantie de executie (atentie, nu va garanteaza ca teava nu va plesni, ci ca reparatia ulterioara e pe banii firmei), convingeti-va vecinii ca e mai bine sa fie, eventual, mai scump. Si implicit impuneti-va vointa colectiva in fata comitetului executiv.



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OK, daca acea lucrare va costa 340RON de apartament, dvs. si ceilalti vecini veti fi mai multumiti , doar pentru faptul ca exista garantia pe executie ? Daca da, fara obiectii, si sfatul meu e sa cautati firma prestataoare de astfel de servicii. Din experienta din asociatiile pe care le stiu, lumea se multumeste cu un pret mai mic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Echipa manageriala functie de urgenta lucrarii dispune modalitatea de executare
Procedura cu licitatii d eoferete presupune timp indelungat
Inlocuirea instalatiei parte comuna poate fi executata cu operator economic autorizat care la final sa elibereze garantia lucrarii
Sunt situatii in care inclusiv materiale de ultima generatie,corect instalate cedeaza datorita diferite vicii ascunse de productie

Alte discuții în legătură

Teava comuna sparta silviana13 silviana13 Am fost anuntata de vecina de la et 1, (eu locuiesc la et2 ) ca ii curge apa in bucatarie.Ea a anuntat administratorul care a inchis apa calda si a spus ca ... (vezi toată discuția)
Cine plateste schimbarea coloanei principale de apa rece, asociatia sau proprietarii in cauza? batalin batalin Buna ziua, In urma cu 2 luni s-a spart conducta de apa rece de la baie. Am sesizat asociatia, care bineinteles ca nu s-a grabit deloc sa o repare. Drept ... (vezi toată discuția)
Teava comuna sparta Monicaluis Monicaluis Ma puteti ajuta cu un raspuns? In cazul in care o teava comuna se sparge la nivelul apartamentului meu, eu sunt obligata sa chem un instalator sau ... (vezi toată discuția)