avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. O persoana își poate ceda imobilul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. O persoana își poate ceda imobilul oricui dorește? ...

Bună ziua. O persoana își poate ceda imobilul oricui dorește? În defavoarea celor doi copii? Este atacabila hotărârea? Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 20:52, 24 August 2020
La ce vă referiți prin expresia "poate ceda"? Dacă îl poate vinde`? Da, oricine pe timpul vieții poate să-și vândă bunurile de care dispune.
De asemenea, dacă copii nu-i îngrijesc la bătrânețe, proprietarii în schimbul întreținerii pot încheia la notar pentru oricine contract de întreținere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare casa anonim_71 anonim_71 Proprietarul unei case la tara are dreptul sa vanda imobilul prin contract de vanzare-cumparare oricui chiar daca are mostenitori?Sau daca are doi copii si ... (vezi toată discuția)
Proprietate g.roxanastan g.roxanastan Parintii mei vor sa imi lase prin vanare cumparare cu clauza habitat si ingrijire. Vreau sa investesc pe teren si sa stiu sigur daca fratii mei dupa decesul ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire DanCristian199 DanCristian199 Cand poate fi un urmaș dezmostenit? În ce fel isi poate pierde dreptul? Dacă părintele lasa averea în timpul vieții lui altcuiva,urmașul isi pierde ... (vezi toată discuția)