avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune titlu de proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune titlu de proprietate teren

Succesiune titlu de proprietate teren
Buna ziua, am o intrebare.
Dorim sa deschidem o succesiune in urma decesului bunicilor mei.
In speta este un teren extravilan din Arad,
Bunicul meu a intrat in posesia terenului prin mostenire de la fratele sau.
Fratele bunicului a mostenit o parte de teren de la sotia sa, iar o parte l-a cumparat de la fratele sotiei sale.
Sunt 2 titluri de proprietate implicate.
Sotia fratelui bunicului meu a mostenit aceste terenuri de la mama sa, titulara pe un titlu de proprietate si trecuta la mostenitori pe al doilea titlu de proprietate.
Problema este ca nu putem deschide succesiunea deoarece pe CF-urile aferente terenurilor nu apare numele bunicului meu(nu a fost facuta intabularea).
Pe CF apare numele titularei titlurilor de proprietate.
Am fost la 2 notari in localitatea unde a avut domiciliul bunicii mei si ni s-a spus ca nu putem deschide mostenirea pana nu apare numele bunicului pe CF.
Intrebarea mea este: cum sa procedam ca sa actualizam CF-urile, sa fie facuta intabularea pe numele bunicului?
Am inteles ca de obicei, dupa ce se face o succesiune la notar, acesta ar trebui sa trimita actele la OCPI, urmand ca CF-ul sa fie actualizat si sa apara numele ultimului mostenitor pe CF. (nu sunt sigura de acesta afirmatie, am auzit de la cunostinte ca nu au avut de-a face cu OCPI-ul si ca dupa ce au fost la notar, acesta a trimis actele la OCPI, actualizand CF-ul.)
Dar in acest caz, s-au facut mai multe succesiuni fara sa se adauge numele mostenitorilor la CF.
Iar acum noi nu putem inainta demersurile pentru deschiderea succesiunii din aceasta cauza.
Terenurile in cauza sunt localizate in Jud. Arad, Curtici.
De asemenea, o alta problema este ca avem doar copii ale titlurilor de proprietate, originalele s-au pierdut intre timp.
Ultima modificare: Luni, 24 August 2020
Flore19, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:17, 24 August 2020
Nu s-a facut intabularea fie pentru că nu au fost dezbătute toate succesiunile, fie pentru că nu a fost întocmită documentația cadastrala.
Nu s-a facut intabularea fie pentru că nu au fost dezbătute toate succesiunile, fie pentru că nu a fost întocmită documentația cadastrala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în plus la o succesiune? M.I.C. M.I.C. Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune bnykoleta bnykoleta Buna ziua, Daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Este vorba despre casa in care locuiesc parintii mei; casa a fost construita de catre bunicul meu in anul ... (vezi toată discuția)