Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In caz de concediere colectiva la privat nu tb date ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In caz de concediere colectiva la privat nu tb date salarii compensatorii???pe ...

In caz de concediere colectiva la privat nu tb date salarii compensatorii???pe cine tb sa apelam in caz de neplata acestor salarii compensarorii???
Se aplica prevederile din contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma. Daca exista astfel de prevederi si nu s-au respecta puteti sesiza ITM in scris cu nr. de inregistrare/ data.
Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.