Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura negativa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura negativa

Buna ziua! Am o ii, am primit de la un furnizor o factura cu minus ( in data 5/08 valoare -65.40 ) dupa care in data de 19/08 am primit o factura cu valoarea 326.72 dar la care am platit 261.32 valoarea chitantei ( pe chitanta specifica F19/08 - F5/08=261.32 . as vrea sa stiu cum notez aceste facturi in nir, rjip. am voie sa dau numar de inregistrare la o factura negativa? cum o notez pe a doua cu valoarea de pe factura sau cea de pe chitanta si la final o scad pe cea negativa ? precizez ca nu lucrez in niciun program
george-neagu, moderator
Amintiti pe undeva in textul intrebarii de rjip. Presupun ca tineti contabilitatea in partida simpla la un pfa sau ceva asemanator. Inregistrarile in rjip le faceti in baza documentelor doveditoare ale platii, nu dupa facturi. Doar nir -uri faceti la fiecare factura chiar si la cele de stornare (cu minus).
george-neagu, moderator