Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Termenul pentru depunerea declaratiei privind ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Termenul pentru depunerea declaratiei privind beneficiarul real

Bună ziua,
In prezent care este termenul depunerea declaratiei privind beneficiarul real la ONPCSB si crearea unui cont? .......am citit ca este 01.11.2020 conform OUG 142/19.08.2020 ....dar am citit pe site la ei ca declaratia privind beneficiarul real pentru asociatii si fundatii se depune EXCLUSIV la Ministerul Justitiei, iar pentru persoanele juridice care au obligatia de inmatriculare in registrul comertului se depune EXCLUSIV la Oficiul National al Registrului Comertului, conform prevederilor art. 19 alin.(5) din Legea nr. 129/2019. Totodata, termenul pentru depunerea acestei declaratii a fost PRELUNGIT pana la data de 01 noiembrie 2020, conform OUG nr. 111/2020 si OUG nr. 142/2020.Intra aici si aocietatile comerciale si microintreprinderile?

Imi pot crea cont inainte sau odata cu depunerea declaratiei? Trebuie sa ma adresez ONRC si sa nu mai imi fac cont la ei pe site ONSPCSB?

Cum sa procedez?

multumesc
george-neagu, moderator
Pana la urma va intereseza pentru ong-uri sau pentru firme? Declaratia privind beneficiarul real pentru asociatii si fundatii se depune EXCLUSIV la Ministerul Justitiei, cu noul termen 01.11.2020.
george-neagu, moderator
pentru firme....srl-uri ma intereseaza...multumesc