avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Termenul pentru depunerea declaratiei privind ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Termenul pentru depunerea declaratiei privind beneficiarul real

Bună ziua,
In prezent care este termenul depunerea declaratiei privind beneficiarul real la ONPCSB si crearea unui cont? .......am citit ca este 01.11.2020 conform OUG 142/19.08.2020 ....dar am citit pe site la ei ca declaratia privind beneficiarul real pentru asociatii si fundatii se depune EXCLUSIV la Ministerul Justitiei, iar pentru persoanele juridice care au obligatia de inmatriculare in registrul comertului se depune EXCLUSIV la Oficiul National al Registrului Comertului, conform prevederilor art. 19 alin.(5) din Legea nr. 129/2019. Totodata, termenul pentru depunerea acestei declaratii a fost PRELUNGIT pana la data de 01 noiembrie 2020, conform OUG nr. 111/2020 si OUG nr. 142/2020.Intra aici si aocietatile comerciale si microintreprinderile?

Imi pot crea cont inainte sau odata cu depunerea declaratiei? Trebuie sa ma adresez ONRC si sa nu mai imi fac cont la ei pe site ONSPCSB?

Cum sa procedez?

multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 26 August 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ionela11 , utilizator 11:38, 27 August 2020
Pana la urma va intereseza pentru ong-uri sau pentru firme? Declaratia privind beneficiarul real pentru asociatii si fundatii se depune EXCLUSIV la Ministerul Justitiei, cu noul termen 01.11.2020.
Ultima modificare: Miercuri, 26 August 2020
george-neagu, moderator
pentru firme....srl-uri ma intereseaza...multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiar real -ong Alis07 Alis07 Buna ziua!Va rog o lamurire daca se poate.Conf.Legii nr 129/11.07.2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor,ce obligatii are o Casa de Ajutor ... (vezi toată discuția)
Termen depunere al declaratiei privind beneficiarul real ionela11 ionela11 Buna ziua, Care este termenul de depunere al declaratiei privind benefciarul real? A fost modificata L129/2019 prin OUG 111/2021, astfel incat redevine ... (vezi toată discuția)
Declaratii ong bogdandan85 bogdandan85 Buna ziua, aveti idee de legea 129/2019 unde asociaţiile şi fundaţiile trebuie să comunice Ministerului Justiţie, printr-o declaraţie autentică ... (vezi toată discuția)