Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... preluare credit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

preluare credit

am luat un credit de nevoi personale in timpul casatoriei pe numele meu, banii au fost folositi pentru renovarea unei locuinte ( proprietatea soacrei mele), am platit ratele pe 2 ani si mai am 8 ani,acum vreau sa divortez . Cum trebuie sa procedez ca sa recuperez banii pe care i-am dat si creditul sa il preaia fostul sot tinand cont ca eu nu am beneficiat de banii respectivi??? Mentionez ca inca nu am bagat divort
Urmeaza ca dupa divort sa introduceti actiune de partaj iar suma din creditul ce nu a fost achitata sa fie inclusa in lotul sotului dv. ca si imbunatatirile facutre locuintei proprietatea mamei sale. nu puteti schimba debitorul acelui credit decit cu acordul bancii dar asata dupa divort si partaj
Odata cu divortul sau dupa desfacerea casatoriei, veti introduce actiune de partaj a bunurilor si datoriilor comune ale sotilor. In cadrul actiunii de partaj veti include si valoarea creditului cheltuit pentru investitiile din imobilul in care ati locuit impreuna cu sotia dv. ;)
cu scuzele de rigoare,d'na ,,cora2006'' ,dar ,,lore33'' este o doamna,nu un domn;)
cora2006 a scris:

Odata cu divortul sau dupa desfacerea casatoriei, veti introduce actiune de partaj a bunurilor si datoriilor comune ale sotilor. In cadrul actiunii de partaj veti include si valoarea creditului cheltuit pentru investitiile din imobilul in care ati locuit impreuna cu sotul dv. ;)
va multumesc!