Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema mostenire

Buna seara, apelez la ajutorul vostru in legatura cu o mostenire. Mama are tumoare la creier si situatia ei se inrautateste pe zi ce trece. In caz de deces din cate am citit tata ar avea dreptul la jumatatea bunurilor plus un sfert din partea mamei. Au impreuna un apartament si o casa. Mama, eu si fratele am avut mereu neintelegeri cu tata.
Ar putea tata dpdv legal sa ne dea afara din apartamentul unde stam momentan eu cu fratele meu? el stand la tara la casa. Daca refuza sa faca succesiunea il putem obliga cumva legal ptr aceasta? Multumesc anticipat
De dat afară, nu o sa poata, pentru că și dvs, copiii aveti dreptul la o cota din apartament.
Dacă nu reușiți să dezbateti succesiunea amiabil, la notar, va trebui să vă adresați instanței.
La decesul mamei, tata (soț supraviețuitor) va rămâne cu ceea ce are încă de pe acum (jumătate din ap. și din casă) și va moșteni 1/4 din averea soției sale (cealaltă jumătate de ap și casă). Restul de 3/4 (tot din jumătatea mamei) este cota descendenților (dvs. și fratele).
În final, tata va avea 5/8 din ap și din casă.
Restul de 3/8 din ap. și din casă va fi al dvs. și al fratelui.

După decesul mamei, puteți să folosiți bunurile așa cum sunt folosite și acum. (nu vă obligă nimeni să faceți și partajul)
Și chiar de va fi să ajungeți la un partaj, nu prea văd cum s-ar atribui ambele bunuri unuia singur. (din 3 coproprietari). Deci, sansele de a vă da „afară din ap.” tind spre zero.

romascanu, moderator