Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul reducere varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul reducere varsta pensionare

Buna ziua,

se poate cumula reducerea la varsta de pensionare obtinuta prin grupa I-a si a II-a de munca de dinainte de 2001 cu reducerea de 2 ani pentru domicilerea cel putin 30 de ani in zonele afectate de poluarea remanenta aprobate prin lege?
Nu.
Buna ziua,

Potrivit art. 66 din Legea 263/2010 "La acordarea pensiei anticipate parţiale, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative", cumulul face referire la art. 65 alin (1), in care regasim pensia anticipata partiala cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare.
Reducerea de 2 ani pentru domiciliul de cel putin 30 de ani in zonele afectate, se regaseste la art. 65 alin.(5).

In aceste conditii, nu ar trebui sa fie posibila cumularea reducerii obtinuta prin conditii speciale cu reducerea de 2 ani aferenta domiciliului in zonele afectate?

De ce?
Aliniatul 5 din art. 65 prevede reducerea varstei standard de pensionare.PUNCT.Nu precizeaza ce fel de pensionare.