Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua, pt succesiune ...mama are testament..dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua, pt succesiune ...mama are testament..dar din cel vechi...sora ...

buna ziua, pt succesiune ...mama are testament..dar din cel vechi...sora ei nu este de acord...vrea jumate...noi am inteles ca are dreptul al un sfert...ce putem face?daca nu se poate la notar ca nu este de acord?? sora ei are o problema...un handicap..nu stiu exact cum se numeste boala...dar se comporata ca un copil...o reprezinta copiii...multumesc
Dna e greu de inteles ce vreti sa spuneti,ce inseamna în concepția dvs testament vechi,pe cine mostenesc mama și mătușa dvs,de pe urma cui se dezbate succesiunea ,de pe urma ambilor părinți sau doar a unuia,etc.Incercati sa oferiți mai multe amănunte daca doriti un raspuns..
buna ziua, mama are un testament de la tatal ei, pe numele ei, cu clauza de intretinere. Pamantul era pe numele tatalui lor. Mama si matusa il mostenesc pe tatal lor.