Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura emisă ulterior bonului fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura emisă ulterior bonului fiscal

Bună ziua, mă puteți ajuta vă rog cu un răspuns, mai pot emite o factură ulterior emiterii bonului fiscal? Bonul fiscal a fost emis acum 1 săptămâna, dar clientul dorește acum și factură. Cum procedez?
Vă mulțumesc.
Da, puteti emite.. In Codul Fiscal la art 319 se precizeaza ca:

(15) Pentru livrările intracomunitare de bunuri efectuate în condițiile prevăzute la art. 294 alin. (2), persoana impozabilă are obligația de a emite o factură cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei.

(16) Pentru alte operațiuni decât cele prevăzute la alin. (15), persoana impozabilă are obligația de a emite o factură cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri/prestare de servicii cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Bună seara, vă mulțumesc. Am emis factura, cu specificația pe ea ca a fost încasată cu bonul fiscal din data de....
Corect.
Iulian MANEA, Contabil
Mulțumesc.