Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va salut Va rog sa-mi spuneti: 1. Care este marja de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va salut Va rog sa-mi spuneti: 1. Care este marja de timp in ...

Va salut
Va rog sa-mi spuneti:
1. Care este marja de timp in care se poate face un denunt? Este vorba despre un furt.

2. Cum se poate proceda in cazul in care a trecut un an de la infractiune, iar vecinii care l-au vazut pe individ furand, se eschiveaza, pe motiv ca nu vor probleme?
Va multumesc anticipat.
Puteți formula denunț chiar dacă a trecut un an de la săvârșirea faptei.

Dacă organul de cercetare penală apreciază că este necesară audierea vecinilor care ”se eschivează”, îi va cita și îi va audia.

Totuși, să nu vă mirați dacă polițistul o să vă întrebe de ce ați așteptat atâta ca să faceți denunțul și să nu vă mirați dacă se va da o soluție de clasare, pentru că probele culese la un an după faptă nu vor fi 100% concludente.
Va multumesc!