Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rambursare anticipata credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rambursare anticipata credit ipotecar

Buna ziua,

As dori sa aflu cum se calculeaza suma de plata, in cazul rambursarii anticipate a unui credit ipotecar.
Creditul este de 42.750 Euro, 360 luni, achitate 16, comision de rambursare anticipata, 4,5%. In primele 6 luni, dobanda de 5.15%, iar ptr urmatoarele 12 luni de 8.15%, variabila ulterior.
Multumesc.
Suma se va calcula prin aplicarea comisionului de 4.5% la la suma rambursata anticipat. Asta daca nu ai scris in contract o alta modalitate de calcul.
Nu se calculeaza si diferente la dobanzi?
Dna Silvia, raspunsul dvs ar trebui sa fie pe verso contractului, unde se specifica in cazul in care x returneaza anticipat suma y. De la banca sunt obligati sa stipuleze si conditiile in contractul credit pe ipoteca. Diferentele la dobanzi nu au ce cauta in calculul dvs. Cititi din nou contractul. Bafta multa.
Multumesc. Si mie mi se pare logic ca tot ceea ce e scris, sa fie valabil.
Insa, am invatat sa intreb de mai multe ori inainte de a face ceva. Mai ales cand e vorba de bani si contracte stufoase.