Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț fără înțelegere ! Am o întrebare legata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț fără înțelegere ! Am o întrebare legata de un viitor divorț , bărbatul ...

Buna ziua !
Am o întrebare legata de un viitor divorț , bărbatul dorește divorțul femeia nu a fost de acord și nu este nici acum deci după ceea ce cred vor ajunge in instanța .
Cam ce timp necesita un asemenea proces divorțul in sine in momentul in care nu dorește una din părți acceptarea divorțului ? Menționez ca nu exista copii dar exista bunuri de împărțit .
Mulțumesc !
Desfacerea casatoriei si partajul sunt două procese distincte.
De regula, mai intai se deschide procesul pentru desfacerea casatoriei apoi dupa finalizarea lui se poate formula si partajul.
Daca nu sunt copii minori, procesul pentru desfacerea casatoriei nu durează mult, probatoriul fiind unul sumar.
Cert este ca divortul se poate obtine indiferent daca unul din soti refuza acest lucru sau nu se prezinta la termenele de judecata.
Contactati un avocat si discutati pe larg durata, costurile, procedura, competenta, probele, fiind necesare mai multe informatii decat cele expuse de dvs.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Contează mult si orașul unde va avea loc procesul.
La București dureaza cel puțin 4 luni pana la primul termen de judecata.
In trecut dura 30 de zile dar au accelerat procesele si dureaza cel puțin 4 luni sau 6 luni...
Indiferent daca este se acord sau nu după administrarea probelor care dovedesc imposibilă continuarea căsătoriei se va dispune desfacerea căsătoriei.Durata este greu de anticipat depinde de multi factori,procesul în sine nu durează mai mult de 2-3 termene dar pana acolo e cale lunga.
Da, și daca se mai prinde si o vacanta judecătorească, un protest al magistraților sau o stare de urgenta...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat