avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț fără înțelegere ! Am o întrebare legata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț fără înțelegere ! Am o întrebare legata de un viitor divorț , bărbatul ...

Buna ziua !
Am o întrebare legata de un viitor divorț , bărbatul dorește divorțul femeia nu a fost de acord și nu este nici acum deci după ceea ce cred vor ajunge in instanța .
Cam ce timp necesita un asemenea proces divorțul in sine in momentul in care nu dorește una din părți acceptarea divorțului ? Menționez ca nu exista copii dar exista bunuri de împărțit .
Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:25, 1 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Desfacerea casatoriei si partajul sunt două procese distincte.
De regula, mai intai se deschide procesul pentru desfacerea casatoriei apoi dupa finalizarea lui se poate formula si partajul.
Daca nu sunt copii minori, procesul pentru desfacerea casatoriei nu durează mult, probatoriul fiind unul sumar.
Cert este ca divortul se poate obtine indiferent daca unul din soti refuza acest lucru sau nu se prezinta la termenele de judecata.
Contactati un avocat si discutati pe larg durata, costurile, procedura, competenta, probele, fiind necesare mai multe informatii decat cele expuse de dvs.
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat
Contează mult si orașul unde va avea loc procesul.
La București dureaza cel puțin 4 luni pana la primul termen de judecata.
In trecut dura 30 de zile dar au accelerat procesele si dureaza cel puțin 4 luni sau 6 luni...
Indiferent daca este se acord sau nu după administrarea probelor care dovedesc imposibilă continuarea căsătoriei se va dispune desfacerea căsătoriei.Durata este greu de anticipat depinde de multi factori,procesul în sine nu durează mai mult de 2-3 termene dar pana acolo e cale lunga.
Da, și daca se mai prinde si o vacanta judecătorească, un protest al magistraților sau o stare de urgenta...
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cât ar putea dura un divorț și partaj în instanță? Cosmina91 Cosmina91 Bună ziua! Mă puteți ajuta, vă rog cu o părere referitoare la un posibil divorț prin instanță și partaj tot prin instanță? El nu accepta divorțul ... (vezi toată discuția)
Divort crissalex1970 crissalex1970 Buna ziua .Numele meu este Cristina,locuiesc in Constanta.As dori sa stiu cat dureaza un divort ,,costurile lui etc.Mentionez ca nu exista copii minori ... (vezi toată discuția)
Divort roxypoxy1704 roxypoxy1704 El a plecat de acasa de 4 ani.Acum s-a hotarat sa divorteze, a discutat cu ea si aceasta nu este de acord cu divortul in tot acest timp a sperat ca se va ... (vezi toată discuția)