Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestare servicii intracomunitare sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestare servicii intracomunitare sau nu?

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, cum procedez in urmatoarea situatie: eu, cabinet de avocat, m-am inregistrat la sfarsitul anului 2017 cu cod de tva exclusiv pentru operatiuni intracomunitare (nu sunt inregistrat ca platitor de TVA de 19% in RO). Luna trecuta am primit o incasare de la un client persoana juridica din Austria, care nu mi-a comunicat un cod de TVA si nici nu am gasit astfel de informatii on-line.

Se considera prestare de servicii intracomunitare? Cum emit factura catre client, cu tva de 19% sau fara? Trebuie sa depun declaratia 390 sau nu?

Multumesc mult de ajutor
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
Buna ziua,

Verificati in primul rand daca mai aveti valid codul dvs special de tva. E valabil 2 ani.

Codul clientului il verificati aici:
[ link extern ]