Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbraj capete de cerere pentru despabugiri forta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbraj capete de cerere pentru despabugiri forta majora Covid 19

Buna ziua,

Pentru o cerere in pretentii cu 2 capete de cerere, unde se solicita suma de 1000 lei despagubire pentru:

1. In principal pentru nerespectarea obligatiilor contractuale
2. In subsidiar pentru intervenirea fortei majore Covid-19

Cum se va timbra cererea: se va aplica o taxa de 75 lei pentru ambele capete de cerere sau se vor timbra ambele capete de cerere cu cate 75 lei fiecare, total timbraj cerere 150 lei?

Multumesc,
seldom, utilizator
Buna ziua,

Din postarea dvs. nu reiese ca ar fi doua capete de cerere diferite, ci doar doua temeiuri de drept diferite pe care va intemeiati cererea de chemare in judecata.
Pentru un raspuns pertinent, ar trebui sa scrieti exact cum ati formulat petitul cererii de chemare in judecata. .
Strict un raspuns la intrebarea, cum se timbreaza o cerere de chemare in judecata care cuprinde doua sau mai multe capete de cerere, art. 34 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru prevede ca:
„Când o acţiune are mai multe capete de cerere, cu finalitate diferită, taxa judiciară de timbru se datorează pentru
fiecare capăt de cerere în parte, după natura lui, cu excepţia cazurilor în care prin lege se prevede altfel.”

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Inca nu am formulat cererea, dar m-ati lamurit ca timbrajul are in vedere finalitatea diferita sau finalitatea identica, prin urmare daca cererea mea are doua capete de cerere care urmaresc aceeasi finalitate se va timbra doar pe suma principala de 1000 lei.

O sa revin in cazul in care instanta va interpreta diferit.

Multumesc,