Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Bună ziua. Aș dori să știu dacă o persoană care se întoarce din concediu pentru îngrijirea copilului până la 2 ani, mai are dreptul să efectueze concediul de odihnă neefectuat anterior suspendării contractului individual de muncă. Menționez că contractul de muncă a fost suspendat timp de 2 ani. În această situație e valabilă prevederea din Codul Muncii unde se precizează că salariatul poate efectua concediu de odihnă neefectuat, doar în următoarele 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul, apoi acest drept se pierde.
PAVEN ANA MARIA, utilizator
Codul Muncii nu prevede ca dreptul la CO neefectuat se pierde.

Astfel, o persoană care se întoarce din concediu pentru îngrijirea copilului până la 2 ani, are dreptul să efectueze concediul de odihnă neefectuat anterior suspendării contractului individual de muncă.