Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După decesul sotului,pot vinde apartamentul in care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După decesul sotului,pot vinde apartamentul in care am locuit ...

După decesul sotului,pot vinde apartamentul in care am locuit fara sa fac succesiunea?
Dacă imobilul a fost comun, răspunsul este NU. Trebuie să faceți succesiunea. Copii cu soțul nu aveți`?
2 copii majori care s-au mutat la casele lor.Fiind singura,vreau sa-mi cumpăr un apartament mai mic.
Myrr, utilizator
Imobilul este bun propriu al dvs, sau este bun comun cu soțul decedat`?
Imobilul este bun comun cu soțul decedat

Dapix a scris:

Imobilul este bun propriu al dvs, sau este bun comun cu soțul decedat`?

Atunci dvs. aveți jumătate din ap.
Și, prin moștenire, mai primiți 1/4 din cealaltă jumătate (a soțului).
Copiii primesc 3/4 din moștenire (adică din jumătatea de ap a tatălui lor).

După dezbaterea succesiunii dvs. veți avea în total 5/8 din ap. și copiii 3/8 (împreună).

Puteți vinde acest ap. doar împreună cu copiii. (fiecare vinde ceea ce are).
Fracțiile de mai sus se pot scrie și 10/16 + 3/16 +3/16 (ca să știți cum împărțiți prețul).
romascanu, moderator