avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După decesul sotului,pot vinde apartamentul in care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După decesul sotului,pot vinde apartamentul in care am locuit ...

După decesul sotului,pot vinde apartamentul in care am locuit fara sa fac succesiunea?
Cel mai recent răspuns: Myrr , utilizator 10:17, 5 Septembrie 2020
Dacă imobilul a fost comun, răspunsul este NU. Trebuie să faceți succesiunea. Copii cu soțul nu aveți`?
2 copii majori care s-au mutat la casele lor.Fiind singura,vreau sa-mi cumpăr un apartament mai mic.
Ultima modificare: Vineri, 4 Septembrie 2020
Myrr, utilizator
Imobilul este bun propriu al dvs, sau este bun comun cu soțul decedat`?
Imobilul este bun comun cu soțul decedat

Dapix a scris:

Imobilul este bun propriu al dvs, sau este bun comun cu soțul decedat`?

7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci dvs. aveți jumătate din ap.
Și, prin moștenire, mai primiți 1/4 din cealaltă jumătate (a soțului).
Copiii primesc 3/4 din moștenire (adică din jumătatea de ap a tatălui lor).

După dezbaterea succesiunii dvs. veți avea în total 5/8 din ap. și copiii 3/8 (împreună).

Puteți vinde acest ap. doar împreună cu copiii. (fiecare vinde ceea ce are).
Fracțiile de mai sus se pot scrie și 10/16 + 3/16 +3/16 (ca să știți cum împărțiți prețul).
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Septembrie 2020
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Tatăl vitreg a decedat. noi moștenim ceva din apartament, sau doar frații noștri vitregi au dreptul? MARCELA2017 MARCELA2017 Buna ziua MAMA mea s-a recasatorit cand aveam eu 10 ani eu mai aveam o sora de 8 ani dupa casatorie au mai rezultat 2 copi cu cel de al2-lea tata in total 4 ... (vezi toată discuția)
Partaj mostenire law_teona@yahoo.com law_teona@yahoo.com Buna!Ma numesc D. Ioana,si as avea o speta de rezolvat.A proprietarul unui apartament impreuna cu sotia B,decedeaza.A si B au 2 copii din casatorie.Care vor fi ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa tata andrugrasu andrugrasu Buna ziua. Ma intereseaza astazi ce prevede legea in urmatoarea speta: Tatal meu este decedat. Mama traieste. Noi suntem 3 frati. Mama si cu tatal nostru au ... (vezi toată discuția)