Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua , locuiesc intr-un bloc cu 9 etaje toate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua , locuiesc intr-un bloc cu 9 etaje toate balcoanele ...

Buna ziua , locuiesc intr-un bloc cu 9 etaje toate balcoanele sunt praf pica tencuiala de pe ele . Presedintele de asociatie spune ca balcoanele sunt ale proprietarilor si nu vrea sa le reabiliteze . Care este calea legala prin care asociatia este obligata sa le repare . Din cate stiu balcoanele sunt parte comuna . Va rog sa ma ajutati. Multumesc.
Sustinerea presedintelui de asociatie demonstreaza ca acesta nu are cunostiinta despre legislatia in vigoare
Exteriorul balcoanelor reprezinta partea comuna a condominiului ,a carei administrare si intretinere intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Disp L nr 196/2018
ART. 32
(1) Proprietarii sunt obligați să ia măsuri pentru consolidarea și modernizarea condominiului,
modernizarea echipamentelor, instalațiilor și dotărilor aferente, montarea contoarelor pentru
individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuală, reabilitarea termică în scopul
creșterii performanței energetice, precum și reabilitarea structural-arhitecturală a anvelopei
condominiului pentru creșterea calității arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor
legale,
în condițiile menținerii aspectului armonios și unitar al întregului condominiu, indiferent de
natura intervențiilor.