Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se poate rectifica declarația unică?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se poate rectifica declarația unică?

Cum se poate rectifica declarația unică?Inspectorul mi a spus sa o listez si sa ma întorc. Care este procedura. Multumesc
george-neagu, moderator
In continutul declaratiei exista o casuta ca este rectificativa pe care o bifati. Apoi completati declaratia cu datele corecte, o salvati pe stick, o listati in doua exemplare si o depuneti la unitatea ANAF de care apartineti.
Am rectificat , sau validat ambele declaratii , au iesit recipisele ..Mai trebuie sa le si listez in SPV , sa le scot la imprimanta si sa le depun sau sa scot la imprimanta declaratiile in dublu exemplar si sa le depun la ANAF . Din moment ce deja am efectuat si plati , chiar mai este nevoie sa le mai depun si ca fise ? Nu este de ajuns declaratiile electronice ? Va multumesc ..

Iulian Manea a scris:

In continutul declaratiei exista o casuta ca este rectificativa pe care o bifati. Apoi completati declaratia cu datele corecte, o salvati pe stick, o listati in doua exemplare si o depuneti la unitatea ANAF de care apartineti.

Nu ati spus ca aveti SPV. Am presupus ca nu aveti doarece ati vorbit cu un inspector.

In acest caz e suficient sa vi le salvati in computer.
Iulian MANEA, Contabil