Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie fiscala suma primita de la parinti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie fiscala suma primita de la parinti

Buna seara! Va scriu in numele prietenului meu care are nevoie de ajutor. Este cetatean spaniol , cu permis de sedere in Romania si care in urma cu cateva luni, a primit o suma de la tatal lui, care este stabilit in Elvetia, in vederea achizionarii unui apartament . Intrebarea mea este: trebuie sa faca declaratie de venit in Romania? Mentionez faptul ca tatalui, in Elvetia i s-a eliberat de catre institutia bancara un act care atesta ca nu ar trebui sa plateasca nimic, insa mi stie "Cat cantareste" acest act doveditor in Romania.

Va multumesc pentru amabilitatea raspunsului,
In Romania, pentru acest tip de venit din exemplul dumneavoastra, nu se plateste impozit.