Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua .Am o cunostinta in varsta de 61 de ani ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua .Am o cunostinta in varsta de 61 de ani testata pozitiv ...

Buna ziua .Am o cunostinta in varsta de 61 de ani testata pozitiv Cov.19.A urmat procedura normala -izolare 14 zile cu concediul medicsl aferent .Dupa aceasta perioada a repetat testul -iar pozitiv . Nemaiputand obtine CM a stat in izolare in baza concediului de odihna ( este corect) ?? Nu a mai sunat-o nimeni ..DSP..etc ..medicul de fam. I-a transmis ca nu are ce sa-i faca ....deci nu are nici un tratament....este speriata !! La spital nu o accepta pt internare!!! Cei de la locul de munca initial au acceptat sa ii accorde somaj insa acum ii trasnmit ca nu este posibil ....ce este de facut ? Va multumesc
Concediu medical trebuie sa dea medicul specialist de la unitatea care a urmarit bolnavul, adica un medic specialist desemnat de DSP. A fost data de curind si o hotarire judecatoreasca in acest sens. Medicul de familie da doar la persoane aflate in carantina sau izolare.
latka, moderator
Am gasit stirea despre acel bolnav ce si-a cistigat drepturile in instanta:
[ link extern ]