Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am si eu o situatie cu o datorie la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am si eu o situatie cu o datorie la asociatia de proprietari ...

Buna ziua! Am si eu o situatie cu o datorie la asociatia de proprietari si as vrea sa stiu ce pot face. Am un apartament care nu este locuit de foarte multi ani. Intretinerea a fost platita o data pe an, soldul total. Niciodata nu am avut datorii la asociatie. Am inteles ca persoana care incasa banii a facut frauda si este o ancheta in desfasurare. M-am trezit cu o datorie de 2500 lei in urma unei expertize contabile. As vrea sa stiu daca se poate face ceva, am dreptul sa vad si eu expertiza contabila? As vrea sa stiu de unde a aparut acesta datorie. Am toate chitantele de la asociatie. Vreau sa vand apartamentul si nu il pot vinde daca nu ii achit. Nu mi se pare normal si corect sa platesc ceva ce nu am consumat.
Poate ca datoria provine din faptul ca plateati o data pe an. Intretinerea se plateste lunar, maxim la 2 luni, fara penalizari. Ca sa stiti de unde provenea datoria trebuie sa adresati o cerere scrisa presedintelui de asociatie. In mod normal, asta se face in maxim 10 zile de la afisarea acelei liste in care apare datoria. Puteti cere si copie dupa acea expertiza contabila. Toate acestea sunt scrise in legea 196/2018.
Articolul 28
(1)Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2)In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4)In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevazute la art. 10.

[ link extern ]
latka, utilizator
Varietatea si complexitatea topicurilor fac ca unele opinii,si raspunsuri sa nu fie in asentimentul initiatorilor topicurilor
Niciodata nu am avut datorii la asociatie.
dar
Intretinerea a fost platita o data pe an,

Proprietarul de bun imobil detine obligatia legala sa achite l u n a r ,obligatiile catre asociatia de proprietari
Nu puteti sustine ca permanent ati fost cu obligatiile de intretinere la zi ,in conditiile in care recunoasteti ca plateati o data pe an
Asociatia de proprietari detine obligatia legala sa achite in termen legal prevazut furnizorii si prestatorii de servicii din fondul de rulment constituit pentru fiecare apartament
In conditiile in care dv nu achitati intretinerea aferenta 11 luni,asociatia de proprietari pentru a asigura fluenta furnizarii utilitatilor trebuia sa achite din alte surse suma aferenta intretinerii dv
Datoria poate fi justificata prin penalitati succesiv aplicate pentru neplata in termenul stabilit
Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul legal sa contestati valoarea impusa in lista de plata -in termen de 10 zile de la afisare
Presedintele are oblligatia sa raspunda la contestatie in termen de 10 zile
Conform disp art 28 al 3 aveti dreptul la cerere de accces la orice document al asociatiei de proprietari respectiv sa vizualizati raportul de expertiza contabila
Nu mi se pare normal si corect sa platesc ceva ce nu am consumat.

Atat timp cat detineti bun imobil in imobil de locuit in comun,legiuitorul a impus obligatia ca proprietarii sa achite lunar obligatiile catre asociatiile de proprietari
Vi se pare "normal si corect " sa nu achitati cotele de intretinere timp de un an si sa obligati asociatia de proprietari sa acopere acele sume pentru ca restul proprietarilor sa poata beneficia de apa,gaze,curent,intretinere si reparatii parti comune condominiu?
Va inteleg punctul de vedere. Cand am spus ca nu am avut datorii m-am referit la faptul ca niciodata nu s-au strans mai mult de 100 lei la asociatie. Stiu ca datoria mea era sa platesc lunar, dar nu am putut. Am platit asftel pt ca nu pot ajunge mai des. Nu privez pe nimeni de nimic daca eu platesc 100 lei anual, si chiar ii platesc, in timp ce alti locatari au peste 10.000 lei datorii la asociatie. Acolo sunt pierederile asociatiei, nu la mine cu 100 lei platiti anual. Mereu am platit exact cat mi s-a cerut, cat am avut de plata in acel moment, nici un leu mai putin, inclusiv penalitati. Mi-am asumat ca am platit o data pe an si am platit penalitati. Am specificat ca a avut loc o frauda, s-au furat bani, exista o ancheta in desfasurare, iar banii furati sunt impartiti la apartamente. In ce fel, nu stiu sa va spun. Din cauza asta vreau sa solicit documente. Daca trebuia sa platim acesti bani, ii platim si asta este. Dar nu vreau sa platesc bani furati!

ynocentta a scris:

Varietatea si complexitatea topicurilor fac ca unele opinii,si raspunsuri sa nu fie in asentimentul initiatorilor topicurilor
Niciodata nu am avut datorii la asociatie.
dar
Intretinerea a fost platita o data pe an,

Proprietarul de bun imobil detine obligatia legala sa achite l u n a r ,obligatiile catre asociatia de proprietari
Nu puteti sustine ca permanent ati fost cu obligatiile de intretinere la zi ,in conditiile in care recunoasteti ca plateati o data pe an
Asociatia de proprietari detine obligatia legala sa achite in termen legal prevazut furnizorii si prestatorii de servicii din fondul de rulment constituit pentru fiecare apartament
In conditiile in care dv nu achitati intretinerea aferenta 11 luni,asociatia de proprietari pentru a asigura fluenta furnizarii utilitatilor trebuia sa achite din alte surse suma aferenta intretinerii dv
Datoria poate fi justificata prin penalitati succesiv aplicate pentru neplata in termenul stabilit
Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul legal sa contestati valoarea impusa in lista de plata -in termen de 10 zile de la afisare
Presedintele are oblligatia sa raspunda la contestatie in termen de 10 zile
Conform disp art 28 al 3 aveti dreptul la cerere de accces la orice document al asociatiei de proprietari respectiv sa vizualizati raportul de expertiza contabila
Nu mi se pare normal si corect sa platesc ceva ce nu am consumat.

Atat timp cat detineti bun imobil in imobil de locuit in comun,legiuitorul a impus obligatia ca proprietarii sa achite lunar obligatiile catre asociatiile de proprietari
Vi se pare "normal si corect " sa nu achitati cotele de intretinere timp de un an si sa obligati asociatia de proprietari sa acopere acele sume pentru ca restul proprietarilor sa poata beneficia de apa,gaze,curent,intretinere si reparatii parti comune condominiu?

Angela1989, utilizator

Multumesc pt raspuns, a fost platita anual pt ca asa mi-am permis sa merg sa o platesc. A fost platit soldul integral, inclusiv penalitati daca au fost.
latka a scris:

Poate ca datoria provine din faptul ca plateati o data pe an. Intretinerea se plateste lunar, maxim la 2 luni, fara penalizari. Ca sa stiti de unde provenea datoria trebuie sa adresati o cerere scrisa presedintelui de asociatie. In mod normal, asta se face in maxim 10 zile de la afisarea acelei liste in care apare datoria. Puteti cere si copie dupa acea expertiza contabila. Toate acestea sunt scrise in legea 196/2018.
Articolul 28
(1)Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2)In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4)In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevazute la art. 10.

[ link extern ]

Am platit asftel pt ca nu pot ajunge mai des.

Nu va obliga nimeni sa achitati personal la casieria asociatiei de proprietari
Aveti posibilitatea sa achitati lunar in termenul stabilit direct in contul asociatiei de proprietari si in acest mod indepartati si aplicarea de penalitati