Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime în munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime în munca

Întrebare de la tatăl meu. :Unde ar trebui sa îmi găsesc toată vechimea de pana acum? . Firmele la care am lucrat în trecut au dat faliment. Mai am pana la pensie însă as vrea sa îmi caut toată vechimea sa știu dacă am 35 ani cu tot cu grupa și ce am avut.
MarilenaR, utilizator
Nicio institutie din tara nu detine ceea ce doreste tatal dvs ...

1. Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca sau cu adeverinte de vechime in situatia in care nu s-a intocmit carnet de munca.

2. Incepand cu 01.01.2011, constituirea vechimii in munca se face pe baza adeverintelor de vechime eliberate de catre angajatori, iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei acestora.

3. Reconstituirea vechimii in munca
www.avocatnet.ro/forum/discu...