Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, vechimea în munca totala, pentru un unchi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, vechimea în munca totala, pentru un unchi care a ...

Bună ziua, vechimea în munca totala, pentru un unchi care a lucrat la diferite firme private și cu pauze, cum o pot obține? Mulțumesc.
1. Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca sau cu adeverinte de vechime daca nu s-a intocmit carnet de munca sau s-a pierdut.

2. Incepand cu 01.01.2011, vechimea in munca se probeaza cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori, iar in cazul in care acestia nu mai exista de catre lichidatorii judiciari sau de catre detinatorii legali ai arhivei.

3. NIcio institutie in stat nu va elibereaza o adeverinta cu vechimea în munca totala.

Casa de Pensii va poate pune la dispozitie o adeverinta de stagiu de cotizare incepand cu 01.04.2001.
Mulțumesc.

Cornel Vasile, Consilier juridic