Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua știe cineva in ce an s-au tăiat grupele de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua știe cineva in ce an s-au tăiat grupele de munca ...

Buna ziua știe cineva in ce an s-au tăiat grupele de munca pentru sticlari? Deoarece din anul 2001 pana in 2004 sotului nu i sa mai acordat grupa. Specific ca a fost sticlar suflător la țeavă . Iar in cartea de munca nu specifica nici ca ar fi muncit in condiții speciale/deosebite ci doar in condiții normale.
violeta_costin, utilizator
Nu s-au taiat grupele de munca, s-a modificat legislatia.
Din anul 2001 s-au aplicat prevederile Legii nr. 19/ 2000 care a instituit grupa de munca in conditii deosebite (fosta gr.a II-a) si grupa de munca in conditii speciale (fosta gr. I-a de munca). Pentru acordare in continuare grupe de munca, firmele trebuiau sa intocmeasca documentatii prevazute de lege, sa obtina avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locuri de munca/ posturi de lucru/ activitati incadrate in grupa de munca si sa nominalizeze prin decizie interna, anual, beneficiarii de grupa de munca. In carnetele de munca trebuiau facute mentiuni anuale, pana in 2011 cand s-au desfiintat carnetele de munca.
Daca in carnetul de munca al sotului dvs. nu apar mentiuni, poate fi drept cauza ca firma nu a intocmit documente sau nu a obtinut aviz de la ITM/ Inspectia muncii.
Sotul dvs. sa soclicite in scris, cu nr. de inregistrare/ data, de la firma emiterea unei adeverinte (intocmita conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare) pentru perioada respectiva.