Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Sunt angajat din 15.01.2020 cu contract de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Sunt angajat din 15.01.2020 cu contract de munca pe ...

Buna ziua.
Sunt angajat din 15.01.2020 cu contract de munca pe perioada nedeterminata., In urma unor accidente vasculare cerebrale in cursul anului 2020 am avut mai multe concedii medicale. In luna august 2020 am fost internat si am avut concediu medical 7 zile cu cod 06 ce mi-au fost platite si 21 zile concediu medical cu cod 01.Pentru aceste 21 zile nu mi-a fost platita indemnizatia.
Motivatia : am 6 luni de salar incasat si plata la CAS , dar din 15.01.2020 pana in prezent nu am 180 zile lucrate efectiv si pentru care s-a facut plata la CAS.
Mentionez ca inainte de 15.01.2020 nu am fost niciodata angajat cu carte de munca si nu am totalizat 180 zile lucrate efectiv.
Intrebarea mea este daca legea se refera la 6 luni in care s-a platit la CAS indiferent de zilele lucrate sau de 180 zile lucrate efectiv si pentru care s-a platit la CAS. Si in cazul in care vorbim de zile lucrate efectiv de ce nu se calculeaza 6 luni x 20 zile lucratoare nu calendaristice.
Va multumesc anticipat.
petrubogdsn, utilizator
OUG 158/2005
art.10
..
(6) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), în cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31, baza de calcul al indemnizațiilor de asigurări sociale o constituie media veniturilor lunare realizate sau, după caz, venitul lunar din prima lună de activitate, cu respectarea prevederilor alin. (4).
....
Va multumesc.
Pentru cele 7 zile cu cod 06 ( situatia prevazuta de art.9) am primit indemnizatia. Pentru cele 21 zile cu cod 01 nu am primit indemnizatia.
Intrebarea mea se refera la termenul de 6 luni. Adica 6 plati facute la CAS indiferent de zilele lucrate efectiv in fiecare din aceste 6 luni sau 180 zile lucrate efectiv ?Si de ce nu 120 zile lucrate cat sunt prevazute in lege ca fiind lucratoare in 6 luni ( 20 zile/luna) ?
petrubogdsn, utilizator
In lege se mentioneaza minim 6 luni si nu alt termen calculabil in zile sau zile lucratoare.