Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pentru un accident de munca petrecut in Begia ce ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pentru un accident de munca petrecut in Begia ce drepturi am? ...

Pentru un accident de munca petrecut in Begia ce drepturi am!
Lucrez ca sofer pe camion si am fost lovit de un motostivuitor in timp ce decopertam remorca pentru incarcare!
Nu sa anuntat politia si nu au chemat nici ambulanta!
Am fost lovit in cap si fata! in urma loviturilor m am ales cu buza taiata, spranceana taiata,traume dentare,mana in gips! M-au dus la spital cu masina personala si cei de la spital m-au cusut si eliberat un atestat medical! M-am intors in Romania pentru a merge la spital si la dentist!mi -au dat doar o asigurare care inca nu am incasat nimic loviturile primite si incapacitatea de munca! am ramas cu semne la buza si spranceana!am certificat medico legal,plangere la politie si criminalistica sa vina sa ia probele de sange !
intrebarea este ce drepturi am ? de moment juristul firmei mi a spus ca pot obtine bani pentru dinti si cicatrici spital! insa eu vreau si pentru vatamare si drepturi morale! cum trebuie sa procedez?Mi a spus jurista ca pentru litigi nu se baga sa imi caut un avocat!ce sa fac???
Va multumesc anticipat!
Dobrin.Nsa, utilizator
Inteleg ca sunteti angajat la o firma din Romania si ati avut un accident in timpul serviciului la o firma din Belgia.
Daca este corect ce am scris, angajatorul trebuie sa anunte ITM/ Inspectia muncii si sa procure documente din Belgia pentru a se efectua cercetarea evenimentului in tara.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art. 5 lit.f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
Normele metodologice de aplicare a legii ssm, aprobate prin HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 143 (1) Comunicarea evenimentelor produse in afara granitelor tarii, in care sunt implicati lucratori ai unor
angajatori romani, se face conform prevederilor art. 108-113.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) angajatorul are obligatia de a comunica evenimentul si misiunii diplomatice sau
oficiului consular roman din tara respectiva.
(3) Orice eveniment produs pe teritoriul alte tari in care sunt implicati lucratori romani, detasati sau pusi la dispozitie
de catre angajatori romani la angajatori straini, respectiv utilizatori straini, pentru efectuarea unor lucrari pe teritoriul
altui stat, se comunica imediat de catre angajatorul roman misiunii diplomatice sau oficiului consular roman din tara
respectiva.
(4) Angajatorii romani care detaseaza ori pun la dispozitie lucratori la angajatori straini, respectiv utilizatori straini,
au obligatia sa includa in cuprinsul conventiilor internationale si contractelor bilaterale incheiate cu partenerii straini
clauze cu privire la comunicarea evenimentelor.
-art. 108 (1) Orice eveniment va fi comunicat conform prevederilor art. 26 si art. 27 alin. (1) din lege.
-art. 144 (1) Cercetarea evenimentelor produse in afara granitelor tarii in care sunt implicati lucratori ai unor
angajatori romani se va face conform prevederilor art. 114-134.
(1.1) In cazul evenimentelor produse in afara granitelor tarii care au avut drept consecinta incapacitatea temporara
de munca sau decesul lucratorilor asigurati potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de
munca si boli profesionale, republicata, dosarul de cercetare intocmit de comisia numita de angajator va cuprinde
documentele care au fost intocmite de organele de cercetare din tara in care a avut loc evenimentul, precum si
documentele medicale de la unitatile sanitare care au acordat ingrijiri de specialitate accidentatului.
(2) La cercetarea evenimentelor prevazute la alin. (1) poate participa si un delegat din partea misiunii diplomatice
sau oficiului consular roman din tara respectiva.
-art. 116 (1) Cercetarea evenimentelor care produc incapacitate temporara de munca se efectueaza de catre
angajatorul la care s-a produs evenimentul.
(2) Angajatorul are obligatia sa numeasca de indata, prin decizie scrisa, comisia de cercetare a evenimentului.
(3) Comisia de cercetare a evenimentului va fi compusa din cel putin 3 persoane, dintre care o persoana trebuie sa
fie, dupa caz:
a) lucrator desemnat;
b) reprezentant al serviciului intern de prevenire si protectie;
c) reprezentant al serviciului extern de prevenire si protectie cu pregatire corespunzatoare conform art. 47 lit. c)
sau care indeplineste cerintele prevazute la art. 511 lit. b).
(4) Persoanele numite de catre angajator in comisia de cercetare a evenimentului trebuie sa aiba pregatire tehnica
corespunzatoare si sa nu fie implicate in organizarea si conducerea locului de munca unde a avut loc evenimentul
si sa nu fi avut o responsabilitate in producerea evenimentului.

Firma din Belgia unde s-a petrecut evenimentul trebuia sa anunte institutia care se ocupa cu ssm din zona respectiva.
Daca in urma cercetarii evenimentului produs ITM/ Inspectia muncii dispune firmei din Romania sa inregistreze evenimentul produs ca accident de munca si sa completeze formularul FIAM, puteti beneficia de prevederile Legii nr. 346/ 2002 republicata privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP,
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Daca doriti daune materiale si daune morale trebuie sa deschideti actiune in justitie, in Belgia, impotriva firmei/ persoanelor raspunzatoare de producere evenimentului, respectiv in Romania impotriva angajatorului roman.
Pentru actiune in justitia dein Belgia trebuie sa contactati un avocat roman care practica avocatura in Belgia.
Pentru procurarea de documente medicale si de la alte autoritati din Belgia puteti apela la ajutorul ambasadei/ consulatului Romaniei din Belgia.
Pentru a deschide actiune in instanta, in Romania, aveti nevoie de documente medicale si de PV de cercetare AM, plus formular FIAM. Ulterior puteti contacta un avocat.
Inteleg ca ati primit deja o asigurare de la angajator in baza careia va puteti reface dantura.