Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani de la stat pentru angajarea anumitor someri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani de la stat pentru angajarea anumitor someri

Buna ziua ,
Referitor la angajarea tinerilor / persoanelor de peste 50 de ani aflati/e in somaj , ajutorul de la stat se acorda si in cazul unui fost angajat al acelei unitati?
In urma cu doua ani un angajat de-al nostru si-a depus demisia urmand sa plece cu un contract de munca in strainatate.
Il pot reangaja in prezent (aflandu-se in somaj) si totodata beneficia de ajutorul de la stat?
Multumesc
1. Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 2.250 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.

2. Nu beneficiază de facilitățile prevăzute mai sus , angajatorii care în ultimii 2 ani au fost în raporturi de muncă sau de serviciu cu persoanele angajate din categoria de mai sus.

3. In speta, pentru ca sa-l angajati cu subventie trebuie sa treaca o perioada mai mare de 2 ani de la data incetarii vechiului c.i.m.
Va multumesc pentru raspuns !