avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua...am primit stimulent de insertie si pe luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua...am primit stimulent de insertie si pe luna tatalui ...

Buna ziua...am primit stimulent de insertie si pe luna tatalui si vreau sa stiu daca trebuie sa ii restitui deoarece m-am intors la serviciu doar cu 60 de zile inainte de a face copilul 2 ani iar luna tatalui nu a fost luata. Mentionez de asemenea ca nu suntem casatoriti dar copilul a fost recunoscut de tata in certificatul de nastere.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:33, 14 Septembrie 2020
Buna ziua,
Tatal indeplinea conditiile pentru a beneficia de luna ce-i revine?
Daca da, eu zic sa anuntati AJPIS si sa retunati suma ( oricum o sa o returnati cand se vor sesiza dumnealor ca au facut o greseala...).
Da indeplinea conditiile...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Tatal indeplinea conditiile pentru a beneficia de luna ce-i revine?
Daca da, eu zic sa anuntati AJPIS si sa retunati suma ( oricum o sa o returnati cand se vor sesiza dumnealor ca au facut o greseala...).


Va trebui, in acest caz, sa restituiti stimulentul de insertie pentru luna tatalui sau este posibil ca in ulima luna sa nu mai luati .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata indemnizatie crestere copil IuliaE IuliaE Buna ziua, Fiica mea implineste 1 an pe 25.04.2013, insa eu mi-am reluat activitatea la locul de munca incepand cu data de 01.04.2013. Prin urmare, am depus o ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie vs. luna tatalui Kazfer Kazfer Copilul implineste 2 ani la data de 01.09.2017. Mama se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pana la data de 01.08.2017, ... (vezi toată discuția)
Revenire la serviciu din ccc SIMONAElla SIMONAElla Buna ziua,se implinesc 2 ani de la nasterea copilului pe 11 mai 2020,nu am inceput serv pt a lua stimulentul de insertie cu 60 zile mai devreme din motive de ... (vezi toată discuția)