avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt născut în 19.02.1963 ,am grupa a2a de 17 ani ( ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt născut în 19.02.1963 ,am grupa a2a de 17 ani ( 5 ani și ...

Sunt născut în 19.02.1963 ,am grupa a2a de 17 ani ( 5 ani și 8 luni conform legii 215 / 2019 ) Orasul ploiesti e trecut la zonă poluată si va avea 2 ani reducere la pensie,vreau să intreb eu pot iesi la pensie de limita de vîrstă anul acesta ? Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:17, 14 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.
Limita de varsta la 59 ani si 4 luni(65-5 si 8).
Referitor la raspunsul dat nu ma pot încadra la nici un fel de pensie cu cei doi ani reducere sa inteleg acum .,nu se cumulează reducerea de 2 ani cu grupa
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cei 2 ani nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cei 2 ani de reducere de la zonă poluată a orașului ploiești ... Trexy Trexy Cei 2 ani de reducere de la zonă poluată a orașului ploiești se pot aduna cu grupa de 5ani si 8 luni sa poti iesi la pensie inainte de vîrstă standard ... (vezi toată discuția)
Buna ziua sunt pensionat de boala am 39ani de vechime in munca ... Florin077 Florin077 Buna ziua sunt pensionat de boala am 39ani de vechime in munca la momentul pensionării de boala de asemeni am 7ani grupa 1 si 7ani de grupa 2 in am 58 ani ... (vezi toată discuția)