Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt născut în 19.02.1963 ,am grupa a2a de 17 ani ( ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt născut în 19.02.1963 ,am grupa a2a de 17 ani ( 5 ani și ...

Sunt născut în 19.02.1963 ,am grupa a2a de 17 ani ( 5 ani și 8 luni conform legii 215 / 2019 ) Orasul ploiesti e trecut la zonă poluată si va avea 2 ani reducere la pensie,vreau să intreb eu pot iesi la pensie de limita de vîrstă anul acesta ? Va mulțumesc
Nu.
Limita de varsta la 59 ani si 4 luni(65-5 si 8).
Referitor la raspunsul dat nu ma pot încadra la nici un fel de pensie cu cei doi ani reducere sa inteleg acum .,nu se cumulează reducerea de 2 ani cu grupa
Cei 2 ani nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.