Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de neconcurenta

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate. Momentan sunt angajat cu C.I.M la firma partenera care efectueaza serviciu de livrari pe o platforma online in care este stipulat un paragragraf in care se precizeaza o clauza de neconcurenta. As dori sa continui colaborare cu platforma online la o alta firma partenera sub forma de P.F.A si as dori sa stiu daca acea clauza de neconcurenta isi mai produce efectul si la P.F.A? Va multumesc
madalinCM, utilizator
Este vorba despre perioada de dupa incetare ..... si nu despre cea din timpul executarii c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru interesul acordat postarii si pentru raspunsurile prompte.

In concluzie, eu daca demisionez nu mai imi pot continua activitatea la alta firma partenera pe raza judetului Braila?

Cornel Vasile a scris:

Este vorba despre perioada de dupa incetare ..... si nu despre cea din timpul executarii c.i.m.

Intr-adevar, daca demisionati nu mai puteti continua activitatea la alte societati avand acelasi obiect de activitate sau un obiect de activitate similar cu cel al angajatorului de pe raza judetelor Braila si Galati.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles, va mulțumesc.

Exista cumva posibiliatea de a continua la alte societați sub formă de P.F.A?
Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, daca demisionati nu mai puteti continua activitatea la alte societati avand acelasi obiect de activitate sau un obiect de activitate similar cu cel al angajatorului de pe raza judetelor Braila si Galati.

In opinia mea, exista acea posibilitate mentionata de dvs.