avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua As avea 2 intrebari. 1. De la ce varsta ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua As avea 2 intrebari. 1. De la ce varsta trebuie trecut ...

buna ziua
As avea 2 intrebari.
1. De la ce varsta trebuie trecut minorul la intretinerea blocului? Daca se poate si un link cu legea respectiva aprobata si publicata
2. Au voie sa monteze camere de supraveghere in liftul blocului?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:05, 16 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. De cind se naste. A disparut prevederea cu scutirea, din vechea lege 230/2007, odata cu legea, care nu mai e in vigoare. Acum este in vigoare legea 196/2018, care nu prevede asa ceva.
Asta era in legea 230:
Articolul 47
(1) Cheltuielile asociației de proprietari sunt următoarele:
a) cheltuieli pe număr de persoane care locuiesc sau desfășoară activități în proprietăți individuale;
b) cheltuieli pe consumuri individuale;
c) cheltuieli pe cota-parte indiviză, în funcție de suprafața utilă a proprietății individuale;
d) cheltuieli pe beneficiari, aferente serviciilor individuale ale proprietarilor, dar gestionate financiar prin intermediul asociației de proprietari;
e) cheltuieli pe consumatori tehnici;
f) cheltuieli de altă natură.
(2) Asociațiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani.
(la 22-04-2017, Articolul 47 din Capitolul VI a fost completat de ARTICOL UNIC din LEGEA nr. 67 din 13 aprilie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 271 din 19 aprilie 2017 )
Acum e 196 :
[ link extern ]
2. Au voie, nu au voie sa urmareasca in direct (inregistrarile nu sunt la dispozitia oricui, trebuie sa existe un regulament de utilizare a datelor), daca nu credeti reclamati aici (ea e autoritatea in materie) :
[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
latka, utilizator


latka a scris:


2. Au voie, nu au voie sa urmareasca in direct (inregistrarile nu sunt la dispozitia oricui, trebuie sa existe un regulament de utilizare a datelor), daca nu credeti reclamati aici (ea e autoritatea in materie) :
[ link extern ] /

Actiunea este facuta de catre reprezentantul asociatiei scoarii blocului. Nu trebuie totusi sa respecte niste norme inainte de a instala? Gen licenta de la IGPR ? Camerele sunt in spatiu comun si nu mi se pare normal ca eu sa fiu in lift, poate vreau sa ma scarpin in nas, iar vecinul de la parter sa se uite de jos pe monitor ce fac eu in lift :) la acel monitor toata lumea are acces inclusiv sa umble la inregistrari sa se uite si sta in permanenta aprins si daca eu stau sa astept liftul pot vedea tot ce se intampla in sau langa bloc :) nu cred ca este ok
Pai nu e OK, nu trebuie absolut nimeni sa se uite live. Faceți reclamație, de aia v-am dat link-ul.
Sistemul de supraveghere video este pentru protecție, pentru a descuraja eventualii "infractori", dar accesul la înregistrări trebuie limitat, (live e interzis), trebuie sa existe un regulament scris semnat de toți proprietarii.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
latka, utilizator


latka a scris:

Pai nu e OK, nu trebuie absolut nimeni sa se uite live. Faceți reclamație, de aia v-am dat link-ul.


O sa fac. La instalarea altei camere de supraveghere, implicit cea din lift, nu trebuie o licenta anume care este eliberata de igpr? Sau are voie sa o instaleze asa pur si simplu
Licență la ce, la camera!? Nu, nu există așa ceva. Va repet, problema unui sistem de supraveghere, din punct de vedere al normelor GDPR, e cum se utilizează. Faceți reclamația și detaliați toate acele scene de Big Brother, o sa le placa mult celor de la autoritate.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
latka, utilizator

Alte discuții în legătură

Intimitati - supraveghere video spatii comune Rasvanh Rasvanh 1. Locuiesc intr-un bloc cu 8 nivele, la parter avem o vecina care a montat, pe holul de acces chiar in fata liftului, o camera de suprveghere care, zice ... (vezi toată discuția)
Scoaterea copiilor sub 3 ani de la taxe AlexaRotaru AlexaRotaru Buna seara va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie.In 22.04.2017,articolul 47 din Legea 230/2007 a fost completat de articolul unic din Legea 67/2017 care ... (vezi toată discuția)
Am voie sa instalez o camera de supraveghere in casa scarii? adina85 adina85 Buna seara sunt putin nedumerita am voie sa instalez o camera de supraveghere in casa scarii care sa bata pe usa apartamentului meu?imi trebuie acordul cuiva? (vezi toată discuția)