Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună dimineața. În contextul în care părinții ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună dimineața. În contextul în care părinții mei au făcut ...

Bună dimineața. În contextul în care părinții mei au făcut o vanzare de proprietate surorii mele (fiind 3 copii ),fără a avea o dovadă că s-a plătit suma respectivă, cum trebuie procedat în cazul decesului unuia dintre părinți pentru a anula acel act de vânzare și deschiderea unei succesiuni? Menționez că atât eu cât și fratele meu dorim ca sora noastră să nu beneficieze în totalitate de casă deoarece nu se îngrijește de părinții noștri, aceștia fiind la o anumită vârstă. Mulțumesc anticipat.
De anulat, nu il puteti anula, insa aveti posibilitatea sa va adresati instantei pentru a constata faptul ca actul este de fapt o donatie deghizata.
Daca instanta constata ca acel contract este o donatie si v-a fost incalcata rezerva succesorala, puteti solicita reductiunea.
Asta insemna ca imobilul primit de sora se va imparti fizic intre dvs sau ca sora va trebui sa va achite o sulta.
Mulțumesc pentru detaliile.