Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare ap. luat in rate in timpul partajului.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare ap. luat in rate in timpul partajului.

Buna ziua, sunt in proces de partaj al unui ap. luat in rate. Procesul a inceput in ianuarie 2019 si a tot fost taraganat de fosta sotie intrucat nu isi doreste finalizarea lui. Ap. este coproprietate dar creditul este doar pe numele meu, fosta sotie doar garanteaza cu partea ei din apartament. Intrebarea este urmatoare: daca nu mai platesc ratele, banca ce va executa? Va face poprire pe salariul meu sau va scoate la vanzare apartamentul? Intre timp eu mi-am achizitionat o alta locuinta si vechiul ap. imi aduce numai probleme. Mentionez ca nu mai locuieste nimeni in acel ap. Am deja 2 ani de cand platesc singur ratele si nu vreau sa mai platesc in un an iar la final sa am si surprize din partea instantei de judecata.

Va multumesc.
mass, utilizator
nu e o decizie inteleapta, in afara ca va poate pune poprire pe salariu, pot ajunge sa execute si casa pe care ati luat-o.
plus ca se aduna penalitati, chiar nu e intelept.