Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul tehnic s-a incheiat la sfarsitul lui august ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul tehnic s-a incheiat la sfarsitul lui august 2020, angajatorul ...

Concediul tehnic s-a incheiat la sfarsitul lui august 2020, angajatorul ne-a anuntat la inceputul lui septembrie ca nu poate primi toti angajatii inapoi si sa venim sa semnam demisia. Au fost colegi care, la demisie, au mai semnat o foaia pe care scria ca au avut un nr de zile nemotivate. Se va intampla ceva daca semnez demisia (sunt de acord) , dar nu vreau sa semnez ceva cu zile nemotivate (nu sunt de acord) ?
Nu se va intampla nimic ... dar nu este corect sa vi se solicite sa semnati demisia.

Foaia cu zilele nemotivate nu o semnati...
Nu sunt multe corecte la multi angajatori privati. Nu stiu daca este legea permisiva sau aplicarea ei blanda.. dar multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Intr-adevar, sunt nereguli in sectorul privat dar si in cel bugetar ... uneori legea fiind permisiva, dar si aplicarea ei lasa de dorit .