Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... semnare cerere de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

semnare cerere de divort

daca sa semnat cererea de divort de ambii soti iar la depunerea cererii la tribunal lispesc unul dintre ei
se va lua in considerare cererea?
buna ziua!
daca nu sunt prezenti ambii soti care staruie in desfacera casatoriei...nu se va lua in considerare.
Asa cum a spus si Ioana: ambii soti trebuie sa se prezinte in fata instantei de judecata si sa staruie in desfacerea casatoriei! B-)
Inteleg din ce spuneti dvs. ca e vorba despre un divort prin acord, pentru ca atunci se pune problema ca cererea sa fie semnata de ambii soti. In acest caz e necesar ca la depunerea cererii sa fie prezenti ambii soti, altfel nu va fi primita.